Sztuka kreteńska

Sztuka kreteńska Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak daleko w głąb czasów sięga sztuka kreteńska, dlatego też będąc na tej urokliwej wyspie warto przyjrzeć się dokładnie wszelkich muzealnym eksponatom, bowiem zwykle liczą sobie nie setki, a tysiące lat! Najstarsze ze znalezionych rzeczy mogą wydawać się niewprawionym oczom nieco bzdurne i mało znaczące, są to bowiem jedynie niepozorne, nieco schematyczne figurki wykonane z gliny czy też rzeźbione w kości słoniowej. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że zostały one wykonane przeszło dwa tysiące lat przed naszą erą to na pewno spojrzymy na nie z nieco innej perspektywy. Jednym z najbardziej znanych znalezisk z okresu wczesno minojskiego jest z pewnością figurka kobiety, która trzyma na głowie dzban. W tym czasie Kreteńczycy mieszkali w niewielkich osadach, w obrębie których wznoszone ceglane domy malowane następnie brązową lub też czerwoną farbą. W późniejszych czasach architektura znacznie się rozwinęła, o czym może świadczyć chociażby fakt, iż ruiny takich budowli jak pałace pozostały do naszych czasów. Wprawdzie nigdy nie zdecydowano się na odbudowanie tych pierwszych, monumentalnych budowli niemniej jednak nawet ich pozostałością dają wyraźne wyobrażenie o tym, jak dalece była rozwinięta kreteńska architektura. Jeśli zatem mamy okazję zwiedzać Knossos to zdecydowanie powinniśmy udać się do ruin pałacowych, by móc ujrzeć pozostałości pnących się do nieba kolumn. Może uda nam się również obejrzeć pozostałości wspaniałych fresków, które niegdyś zdobiły pałacowe ściany. Egipcjanie mieli swoje piramidy, Kreteńczycy z kolei składania li się ku grobom budowanym na planie koła i zwieńczanym wielką kopułą. Podobnie jak w piramidach można było w nich przechowywać wiele przedmiotów, które uznane zostały za niezbędne do wiedzenia szczęśliwego życia pozagrobowego. Jeśli mamy okazję powinniśmy również obejrzeć kreteńską ceramikę, była ona bowiem niezwykle bogato zdobiona, a przez to ciekawa i piękna.

Tagi: , , , , , ,

Zdradliwe słońce

Zdradliwe słońce Kiedy słońce rozświetla plażę swoimi złocistymi promieniami trudno jest odnaleźć w sobie rozsądek i pozostać w cieniu. Nasza skóra pragnie wówczas zatopić się w słonecznym żarze, musimy jednak pamiętać o tym, by mądrze korzystać z tej przyjemności. Przed wyjazdem na wakacje warto poczytać co nieco, na temat ochrony przed słońcem, zwłaszcza kiedy kierujemy się w takie rejony jak Kreta, gdzie słońca w wakacyjnym sezonie zdecydowanie nie brakuje. Pierwsza zasada mądrego korzystania ze słońca to prewencja- wyjeżdżając z Polski nie zapomnijmy spakować kremu z filtrem, im wyższy będzie ów filtr tym większa ochrona dla naszej skóry. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza wówczas, gdy z kosmetyków korzystały będą również dzieci, bowiem ich młoda skóra wymaga wyższej ochrony niż ciała ich rodziców. Dla miłośników morskich kąpieli z pewnością najlepsze będą kosmetyki wodoodporne, które nie spłyną z powierzchni naszego ciała, kiedy tylko zanurzymy się w przyjemnie chłodnej wodzie. Poza tym musimy pamiętać także o tym, iż w gorącym słońcu Krety o wiele łatwiej o udar słoneczny, powinniśmy zatem zawsze nosić na głowie czapkę czy kapelusz. Nawet jeśli nie zabierzemy takich przyborów ze sobą to na pewno za niewielką sumę będziemy mogli nabyć je w lokalnych sklepikach. W końcu nie tylko turyści, ale również rodowici Kreteńczycy muszą jakoś dawać sobie radę z wielkimi upałami. Powinniśmy także zdawać sobie sprawę z tego, jakie są objawy udaru słonecznego, ponieważ z racji tego, iż jest to dość poważne zagrożenie, konieczne jest szybkiego jego rozpoznanie. Kiedy mamy do czynienia z taką przypadłością, przede wszystkim daje nam się we znaki ogólne osłabienie, możemy również dostać gorączki, której dalszą konsekwencją będą dreszcze. Wielce alarmujące, szczególnie u najmłodszych są wymioty, których żaden rodzic nie powinien ignorować. Pomocne w takim przypadku mogą okazać się zimne napoje oraz chłodna kąpiel.

Tagi: , , , , , , , , ,

Moda na Krecie

Moda na Krecie Każda kobieta lubi ładnie wyglądać także wtedy, kiedy wybiera się na wakacje i chociaż niektóre panie twierdzą, że na wakacjach nie dbają o to, jak się prezentują, nikt chyba w to nie wierzy. Kiedy wybieramy się na Kretę warto zatem należycie przygotować naszą garderobę, aby nic nie było w stanie nas zaskoczyć. Pierwszym punktem będzie z pewnością strój kąpielowy, im sprawniej dobrany, tym lepiej dla nas. Jeśli możemy pochwalić się nienaganną figurą doskonałym rozwiązaniem będzie strój dwuczęściowy, który podkreśli nasze walory. Nieco bardziej puszyste panie powinni z kolei zdecydować się na strój jednoczęściowy, który będzie w stanie ukryć nawet nieco większy brzuszek. Warto pomyśleć również o akcesoriach takich jak szale czy chusty, które bardzo dobrze wyglądają w połączeniu ze strojem, a na dodatek w upalne dni można korzystać z nich zamiast z tradycyjnych ubrań. Wprawdzie wychodząc na wycieczkę czy podczas zwiedzania nie będą nam one zbyt potrzebne, niemniej jednak jeśli planujemy spędzić większość czasu na plażach to należy zapakować je do walizki. Na greckiej wyspie potrzebne nam będą przede wszystkim przewiewne ubrania, a zatem nie możemy zapomnieć wszelkich lekkich sukienek, zarówno tych dłuższych jak i krótszych. Letnia moda jest dość swobodna, dlatego też wiele ubrań zakupionych nawet kilka sezonów wstecz okazuje się bardzo przydatna w okresie letnim. Nie bójmy się zatem wyciągną z szafy letnich sukienek, nie od razu musimy bowiem biec do sklepu i zaopatrywać się w najnowsze modele. Wybierając się na wakacje nie możemy zapomnieć również o wygodnych butach, na plaży najlepiej sprawdzą się klapki, jeśli jednak chcemy również wybrać się w kreteńskie góry zabierzmy ze sobą buty do trekkingu czy chociaż stare, sprawdzone adidasy. Jeśli planujemy wieczorne szaleństwa możemy również zapakować do walizki ulubione szpilki czy też baletki, dzięki którym pokażemy się na parkiecie.

Tagi: , , , , , ,

Jak radzić sobie z poparzeniami?

Jak radzić sobie z poparzeniami? Wakacje na Krecie to doskonała okazja do tego, by sprawić sobie piękną, brązową opaleniznę. Niestety jednak wiele osób nie potrafi z umiarem korzystać ze słońca, w wyniku czego zamiast pięknie opalonej skóry dostają uciążliwe poparzenia. Zanim zatem wybierzemy się na Kretę powinniśmy przygotować się na taką okoliczność. Początkowo powinniśmy postawić na prewencję, zaopatrzenie się w olejki do opalenia przed podróżą to konieczność. Może okazać się bowiem, iż na miejscu takie specyfiki osiągają niebotycznie wysokie ceny, co zdecydowanie zniechęca do ich zakupu. A przecież właściwa ochrona skóry to podstawa w zapobieganiu poparzeniom, zawczasu zatem dodajemy butelkę z olejkiem do listy rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się w naszej walizce. Co jednak uczynić kiedy do szkody już doszło, a nasza skóra jest poparzona? Przede wszystkim konieczna będzie jej właściwa pielęgnacja. Idealnym rozwiązaniem byłoby zakupienie w aptece maści przeciw poparzeniom. Zawierają one bowiem substancje, które nie tylko łagodzą oparzenia, ale również, a może przede wszystkim zwalczają towarzyszący im ból. Powinniśmy również pamiętać o tym, by w żadnym wypadku nie wystawiać poparzonej skóry na ponowne działanie promieni słonecznych przynajmniej do czasu, gdy uda nam się nieco załagodzić zaczerwienienia na skórze. Poparzenia są bardzo groźne szczególnie dla dzieci, dlatego też nie należy ich ignorować. Dzieci będzie o wiele trudniej przekonać do tego, by zostały w hotelu, kiedy na zewnątrz czeka tyle niesamowitych atrakcji. Jeśli zatem poparzenia nie są zbyt rozległe i głębokie możemy pozwolić pociechom na zabawę, unikajmy jednak godzin około południowych, kiedy słońce świeci najbardziej intensywnie. Postarajmy się również o to, by poparzona skóra została osłonięta chociażby cienkim materiałem, który w znacznym stopniu zapewni jej ochronę przed promieniami słonecznymi i zabezpieczy przed dalszym uszkodzeniem.

Tagi: , , , , , ,

KNSL Turystyka © 2018