Wakacje na Krecie

Wakacje na Krecie Wypoczynek na greckiej wyspie to marzenie niejednego przeciętnego Polaka, niemniej jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Bo piękne, piaszczyste plaże, wznoszące się ku niebu, malownicze górskie szczyty i cała plejada ciekawych eksponatów z wielu dziedzin sztuki bez wątpienia można nazwać luksusem. Kreta to jedno z tych miejsc, które bez wątpienia warto jest odwiedzić, nawet jeśli jeszcze nie mamy o tym bladego pojęcia. To doskonała lokalizacja dla fanów morskich kąpieli, w ciepłej wodzie kreteńskiego morza można bez problemu znaleźć ukojenie po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Jeśli zatem nie przeszkadzają nam zatłoczone plaże, turyści i kolorowe parasole plażowe porozstawiane dookoła z pewnością na Krecie będziemy czuli się jak w niebie. Osoby, które nie przepadają za tłumem mogą skorzystać z nieco innych rozrywek, bowiem w tak pięknym i ciekawym miejscu zawsze znajdzie się coś, w czym będziemy mogli zatracić się bez pamięci. W nadmorskich kurortach bez problemu znajdziemy czas na odpoczynek, czy to korzystając z wielkich basenów, czy też najzwyczajniej poddając się masażom i innym zabiegom odnawiającym. Warto wspomnieć również o tym, iż Grecy to naród, który zdecydowanie potrafi się bawić, jeśli zatem po całodziennych przygodach mamy jeszcze siłę na zabawę możemy wziąć udział w organizowanych przez hotel imprezach. Jeśli zaś podróżujemy ze zgraną paczką znajomych doskonałą opcją może okazać się wyjście poza mury hotelu i rozkoszowanie się miejscowymi atrakcjami. Kreteńczycy bardzo chętnie przyjmują rozbawionych turystów, w knajpach i barach do białego rana rozbrzmiewają dźwięki miejscowej muzyki, a i chętnych do zabawy nigdy nie brakuje. Wybierając się na wakacje na Krecie powinniśmy zatem nastawić się przede wszystkim na błogi odpoczynek, błękitne nieco i zabawy od zmierzchu do świtu, bowiem tutaj nuda z pewnością nie będzie nam doskwierać nawet przed sekundę.

Tagi: , , , , , , , ,

Wakacje z dziećmi

Wakacje z dziećmi Wakacje to doskonała okazja ku temu, by spędzić nieco więcej czasu ze swoimi dziećmi, w roku szkolnym rodzice pracują, maluchy chodzą do szkoły i nierzadko uczęszczają na różnorodne zajęcia pozalekcyjne. Trudno wygospodarować trochę czasu na gromadzenie wspólnych wspomnień, dlatego też konieczne jest dobre zorganizowanie wspólnych wakacji. Wielu dorosłych obawia się zabierać swoje dzieci na egzotyczne wojaże, niemniej jednak to dla maluchów doskonała okazja na poznawanie świata. Jeśli zatem marzy nam się wycieczka na Kretę zdecydowanie nie powinniśmy ograniczać naszych planów przez wzgląd na dzieci. Postarajmy się jednak, by dostosować rozrywki także do ich potrzeb, w przeciwnym razie może okazać się, iż podróżowanie nie będzie ich ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Przede wszystkim zabierzmy z domu przydatne akcesoria takie jak rękawki do pływania czy plażowe zabawki, by maluchy miały się czym zająć, kiedy my będziemy korzystać ze słonecznych promieni. Nie zapominajmy również o tym, że dzieciaki łakną przede wszystkim naszej uwagi, jeśli zatem zaangażujemy się wraz z nimi w budowanie zamków z piasku czy też grę w piłkę plażową z pewnością o wiele chętniej będą wykonywać te czynności. Jeśli jedziemy na wycieczkę z większymi dziećmi warto pomyśleć o tym, by zapoznać je z kreteńską kulturą, wycieczki po galeriach czy ruinach starych fortec mogą wydać się im nieco nudne, niemniej jednak jeśli nie będą serwowane w nadmiernej ilości na pewno przykują ich uwagę i być może sprawią, iż odkryją w sobie potrzebę głębszego zapoznania się ze starożytną historią. Każde dziecko będzie z pewnością zachwycone możliwością odwiedzenia Aquaparku, jeśli zatem pod względem finansowym możemy pozwolić sobie na taką przygodę zdecydowanie powinniśmy wykupić taką wycieczkę. Przede wszystkim jednak jeszcze przed wyjazdem opowiedzmy dzieciom o wspaniałych stronach podróżowania i nastawmy je pozytywnie na nowe przygody.

Tagi: , , , , ,

Miejscowa ludność

Miejscowa ludność Kiedy wybieramy się w nowe miejsce, zawsze ciekawi nas jacy tak naprawdę są ludzie, którzy tam mieszkają. Zanim zatem wyruszymy w wymarzoną podróż na Kretę powinniśmy przygotować się na spotkanie z Kreteńczykami. Warto wiedzieć, iż chociaż formalnie Kreta jest wyspą znajdującą się pod panowaniem Grecji, to tak naprawdę jej mieszkańcy nie bardzo lubią, gdy nazywa się ich Grekami. W przeszłości niejednokrotnie buntowali się przeciwko pochodzącej z Aten władzy, a i obecnie nierzadko nie zgadzają się z rządowymi postanowieniami. Niemniej jednak nie wszystkich polityka obchodzi w równym stopniu. To, co wyróżnia Kreteńczyków jak i wszystkich Greków zresztą to ogromna gościnność, której być może niektórym z turystów uda się zaznać. Warto wiedzieć również, iż na terenie wyspy obowiązuje popołudniowa sjesta, która jest dla mieszkańców niemalże świętością. Popołudniowe upały nie sprzyjają żadnej aktywności, a ludność na wyspie zdecydowanie nie ma zamiaru naginać swoich zwyczajów dla obcych przybyszów. Powinniśmy pamiętać zatem, iż większość sklepów w godzinach popołudniowych będzie zwyczajnie zamknięta, otwierane są one jedynie rano i wieczorem. Wprawdzie na greckim, stałym lądzie w miastach turystycznych nie przestrzega się tego zwyczaju, niemniej jednak na Krecie jest on dość restrykcyjny. Warto wspomnieć również o tym, iż w życiu Kreteńczyków bardzo ważną rolę odgrywa kościół. Niemal cała ludność należy tu do kościoła prawosławnego, przy czym to kobiety najchętniej uczestniczą w długich, bo aż trzygodzinnych cotygodniowych nabożeństwach. Rytuały są tu jednak nieco inne niż w naszych kościołach, każdy może opuścić kościelne mury w dowolnym momencie, by udać się na pogawędkę ze znajomymi. Co ciekawe tylko od ich dobrej woli i nastroju zależy, czy wrócą na dalszą część mszy czy też z tego zrezygnują. Kościoły stanowią więc pewien rodzaj miejsc spotkań i niektórzy twierdzą, iż czasami przypominają zwykły jarmark.

Tagi: , , , , ,

Urokliwe plaże

Urokliwe plaże Nie da się ukryć, iż wielu z nas wakacje kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem na plaży, dlatego też poszukując ofert w biurach podróży sprawdzamy, czy aby na pewno nasz kurort będzie mieścił się w nadmorskiej okolicy. Jadąc na Kretę, cudowną grecką wyspę o jakość plaż nie musimy się martwić, bowiem na pewno uda nam się znaleźć coś wspaniałego. Jedynym problem możemy być jedynie tłum turystów, uniemożliwiający nam swobodne korzystanie ze słońca i orzeźwiającej wody. Jest to jednak standard w większości popularnych kurortów, dlatego też nie powinniśmy być nadto zdziwieni. Ze względu na tłumy konieczne jest jednak zachowanie wzmożonej ostrożności, nigdy nie wiadomo kto kręci się dokoła. Nie bądźmy zatem bezmyślni i skrupulatnie pilnujmy swoich toreb, zwłaszcza jeśli mamy w nich cenne rzeczy. Jeśli jest to możliwe powinniśmy zostawić dokumenty i większą gotówkę w hotelu. Nie jest zbyt rozsądnie nosić ją wszędzie przy sobie, poza tym zmusza nas to do wzmożonej czujności. Uważajmy również na aparaty fotograficzne czy telefony komórkowe, wprawdzie obecnie większość z nas nigdzie się bez nich nie rusza, niemniej jednak mogą stać się one cennym łupem dla potencjalnego złodzieja. Bardzo ważnej jest również, by malownicze widoki kreteńskich plaż nie przysłoniły nam widoku na bezpieczeństwo naszych maluchów. Morska woda jest wprawdzie orzeźwiająca i przyjemnie ciepła, niemniej jednak jeśli nasze dzieciaki oddalą się zbyt daleko od brzegu może okazać się, iż znalezienie ich będzie niemal niemożliwe. A przecież nie chcemy, by stało im się coś przez naszą nieuwagę i nieroztropność. Również sami powinniśmy być ostrożni, nie ryzykujmy wypływania zbyt daleko w morze, jeśli nie jesteśmy sprawnymi pływakami, nie szalejmy w słońcu, kiedy mamy skłonności do udarów cieplnych. Plaża jest bowiem bez wątpienia cudownym miejscem, niemniej jednak jeśli nie będziemy rozsądni może okazać się również naszym największym koszmarem.

Tagi: , , , , ,

KNSL Turystyka © 2018