Wakacje z przewodnikiem

Wakacje z przewodnikiem Jeśli marzą nam się wakacje ze zwiedzaniem z prawdziwego zdarzenia powinniśmy pomyśleć o tym, by wynająć przewodnika, który oprowadzi nas po najciekawszych zakątkach wyspy. Historia Krety sięga najdawniejszych czasów, dlatego pasjonat, który opowie nam o tym z polotem jest na wagę złota. Zwiedzanie ruin bez odpowiedniego podkładu słownego może być mało atrakcyjne nawet dla osób, które co nieco interesują się historią. Dopiero sprawnie ubrana w słowa opowieść sprawi, że każdy będzie w stanie przystanąć na chwilę i wyobrazić sobie potęgę niegdysiejszych cywilizacji. Kreta to miejsce, które może pochwalić się wspaniałą sztuką minojską, którą można podziwiać w muzeach i galeriach. Niemniej jednak wakacje z przewodnikiem wcale nie muszą oznaczać jedynie przechadzania się po muzeach i galeriach, bardzo często to właśnie dzięki przewodnikom możemy dotrzeć w miejsca, których sami nie bylibyśmy w stanie odkryć. Wprawdzie kiedy zatrudniamy kogoś dla całej wycieczki, wówczas chadzamy utartymi szlakami, niemniej jednak jeśli już możemy pozwolić sobie na wynajęcie przewodnika dla małej grupki może okazać się, że odkryjemy Kretę, o jakiej nie opowiadają żadne przewodniki. Pamiętajmy jednak, że polski nie jest zbyt powszechnym językiem, dlatego może okazać się, iż jeśli nie zabierzemy ze sobą polskiego przewodnika będziemy mogli skorzystać z usług osób, które mówią w nieznanym nam języku. A choć angielski jest obecnie bardzo popularny to mimo tego wielu z nas nie zna go na komunikatywnym poziomie. Nie wszyscy jednak lubią, kiedy ktoś organizuje im czas, wolą bowiem odgrywać nowy ląd na własną rękę. Takie rozwiązanie z pewnością również niesie ze sobą wiele korzyści, zanim jednak wyruszymy w nieznane powinniśmy zaopatrzyć się w dobry przewodnik i mapę. Może okazać się również, iż dobrym pomysłem będzie wypożyczenie samochodu, dzięki któremu nasze podróże będą odbywały się szybciej i sprawniej.

Tagi: , , , , , , ,

Sztuka kreteńska

Sztuka kreteńska Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak daleko w głąb czasów sięga sztuka kreteńska, dlatego też będąc na tej urokliwej wyspie warto przyjrzeć się dokładnie wszelkich muzealnym eksponatom, bowiem zwykle liczą sobie nie setki, a tysiące lat! Najstarsze ze znalezionych rzeczy mogą wydawać się niewprawionym oczom nieco bzdurne i mało znaczące, są to bowiem jedynie niepozorne, nieco schematyczne figurki wykonane z gliny czy też rzeźbione w kości słoniowej. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że zostały one wykonane przeszło dwa tysiące lat przed naszą erą to na pewno spojrzymy na nie z nieco innej perspektywy. Jednym z najbardziej znanych znalezisk z okresu wczesno minojskiego jest z pewnością figurka kobiety, która trzyma na głowie dzban. W tym czasie Kreteńczycy mieszkali w niewielkich osadach, w obrębie których wznoszone ceglane domy malowane następnie brązową lub też czerwoną farbą. W późniejszych czasach architektura znacznie się rozwinęła, o czym może świadczyć chociażby fakt, iż ruiny takich budowli jak pałace pozostały do naszych czasów. Wprawdzie nigdy nie zdecydowano się na odbudowanie tych pierwszych, monumentalnych budowli niemniej jednak nawet ich pozostałością dają wyraźne wyobrażenie o tym, jak dalece była rozwinięta kreteńska architektura. Jeśli zatem mamy okazję zwiedzać Knossos to zdecydowanie powinniśmy udać się do ruin pałacowych, by móc ujrzeć pozostałości pnących się do nieba kolumn. Może uda nam się również obejrzeć pozostałości wspaniałych fresków, które niegdyś zdobiły pałacowe ściany. Egipcjanie mieli swoje piramidy, Kreteńczycy z kolei składania li się ku grobom budowanym na planie koła i zwieńczanym wielką kopułą. Podobnie jak w piramidach można było w nich przechowywać wiele przedmiotów, które uznane zostały za niezbędne do wiedzenia szczęśliwego życia pozagrobowego. Jeśli mamy okazję powinniśmy również obejrzeć kreteńską ceramikę, była ona bowiem niezwykle bogato zdobiona, a przez to ciekawa i piękna.

Tagi: , , , , , ,

Ciekawe zabytki

Ciekawe zabytki Kreta należy do tych miejsc, w których wartych zwiedzenia zabytków zdecydowanie nie brakuje. Z tego też względu warto zawczasu przygotować sobie listę miejsc, które będziemy chcieli odwiedzić, by czasem nie przegapić czegoś, co jest godne naszej uwagi. Będąc w Rethymno nie sposób przejść obojętnie obok wielkiej fortecy, pozostałości po dawnej świetlności tego miejsca. Wstęp na tę atrakcję nie ma wygórowanej ceny, będzie nas kosztował bowiem jedynie cztery euro, dlatego też nie powinniśmy wahać się ani chwili. Forteca przez wielu określana jest mianem miasta w mieście, z tego też względu bez większego problemu znajdziemy tu takie obiekty jak kościoły czy amfiteatry. Wędrując po ścieżkach możemy nacieszyć się historią w czystej postaci, jeśli do tego towarzyszy nam charyzmatyczny przewodnik na pewno nie będziemy żałować tej wycieczki. Osoby, które mają wystarczająco siły i chęci mogą wdrapać się na najwyższy punkt mieszczący się w obrębie fortecy, z którego rozciąga się niesamowity widok na tę bliższą i dalszą okolicę. Będąc na Krecie nie sposób ominąć słynny pałac króla Minosa, który znajduje się w obrębie stolicy- Knossos. Wielbiciele historii mogą obawiać się tego, iż zagubią się w mitycznym labiryncie, niemniej jednak w rzeczywistości nic takiego nam nie grozi. Zwiedzanie tego obiektu to doskonała okazja na małą powtórkę z greckiej mitologii, dlatego też nie obawiajmy się tej przygody. Żywa historia, poznawana u źródła jest bowiem o wiele ciekawsza niż tam, którą wpajano nam w szkole. Miłośnicy natury powinni z kolei postawić na aktywny wypoczynek i wybrać się w rejon wąwozu Samaria, w obrębie którego swoje miejsca lęgowe ma wiele niepowtarzalnych gatunków ptaków. Nie brakuje tu również innych zwierzątek jak i ciekawych roślin, zatem jeśli mamy ochotę na długą, ale satysfakcjonującą wędrówkę to zdecydowanie powinniśmy wybrać się w rejon Gór Białych i wstąpić na górski szlak.

Tagi: , , , , ,

Wakacje all-inclusive

Wakacje all-inclusive Na przestrzeni ostatnich lat wakacje all inclusive stały się bardzo popularne, dzięki temu iż gwarantują nam doskonały wypoczynek bez dodatkowego stresu związanego z załatwianiem piętrzących się problemów. Po zameldowaniu się w hotelu nie musimy martwić się o to, by znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli tanio zjeść posiłki czy też rezerwować wycieczek na baseny. Wykupując wycieczkę all inclusive tak naprawdę o nic nie musimy się troszczyć. Nie dziwi więc fakt, iż tak wiele osób, wybierających się na Kretę decyduje się skorzystać właśnie z tej opcji. Kurorty mają nam wówczas wiele do zaproponowania, codziennie czeka na nas plejada możliwości i często sami nie wiemy, z czego chcemy skorzystać. Z jednej strony bez ograniczeń możemy wylegiwać się na brzegu hotelowego basenu, bądź też- jeśli tylko taka jest nasza wola- korzystać z kąpieli w basenie. Dodatkowo organizowane są różnego rodzaju zajęcia, takie jak chociażby ćwiczenia z piłkami w basenie. Wieczorami można udać się na grecką ucztę, korzystać z różnego rodzaju imprez i po prostu cieszyć się wakacjami wraz z resztą wycieczki. Najważniejsze jest jednak to, że mamy zagwarantowane trzy posiłki i z tego też względu poszukiwanie lokalnych sklepików czy też supermarketów nie musi zaprzątać nam głowy. Kiedy jednak oddajemy się takiej sielance ni e możemy zapominać o tym, iż za murami kurortu również rozciąga się piękny świat, który warto jest zwiedzieć. Chociaż korzystanie z kawałka plaży, którą większość hoteli wydziela dla swoich gości jest bardzo wygodne to jedynie wyjście poza ośrodek będzie w stanie zagwarantować nam kontakt z miejscową ludnością. Przed wykupieniem wycieczki all inclusive warto również zainteresować się oferowanymi przez dany kurort wycieczkami do pobliskich miast, może okazać się bowiem, iż każdy z gości będzie mógł wybrać tylko jedną czy dwie takie wyprawy. Przydałoby się wówczas wcześniej poczytać co nieco o największych atrakcjach Krety, by później móc dokonać jak najlepszego wyboru.

Tagi: , , , , , , ,

KNSL Turystyka © 2018